Trençkot’un Giyim Modasında Önemi

 

trençkotBahar aylarında vazgeçilmez olan ceket modeli trençkot, herkesin dolabında yer almakta olan en önemli kıyafetlerden birisidir.

 

 Yaş, Cinsiyet, Meslekler üstü Giysi

 

Modası hiçbir zaman geçmeyen, yaşı, zamanı, cinsiyeti, mesleği olmayan herkesin kullanabileceği bir giysidir. Tıpkı Jeanler gibi, kendine özgü, demokratik ve özel bir giysidir. Herkesin kendisinden bir parça bulabildiği, zamansız bir klasik üründür. Aynı trençkotu 18 yaşındaki bir genç giyerken, 60 yaşındaki iş adamı da giymektedir. Asıl önemli olan konu nasıl giyildiğidir. İlkbahar ve sonbahar aylarının anlık yağan yağmurlarından, esen rüzgarlarından kişileri korurken, şıklıklarını tamamlayan bir etken olarak da üzerilerinde yer alır. Genellikle klasik anlamda bej renkli olanları tercih edilmek ile birlikte, moda tutkunlarının bu senenin renkleri olan lacivert ve hakiyi kullanmaları da, tarzlarını mükemmel bir şekilde tamamlayacaktır.

 

 Trençkot’un Tarihi

 

Tüm kıyafetlerin bir geçmişi ve çıkış noktası bulunmaktadır. Bu farklı ceket türünün çıkışı da, 1. Dünya savaşı döneminde olmuştur. 1. Dünya savaşı sırasında İngiliz ordusu, Burberry Firmasının kurucusu olan Tom Burberry’den, askerler için su geçirmez özelliğe sahip, rüzgar ve yağmurdan giyen kişiyi koruyan, kullanışlı ve hafif bir parka yapmasını istemiştir.

 

Tom Burberry, ilk kez üretmiş olduğu bu ürüne “Tielocken” ismini vermiştir. 1914 yılında askerler savaş sırasında siperlerde, bu ceketleri giymeye başlamışlardır. Askerler bu parkaya, siper anlamına gelmekte olan “Trench” ve palto, ceket anlamına gelmekte olan “Coat” kelimelerini birleştirerek, ” Trench Coat” ismini koymuşlardır. 2. Dünya savaşı esnasında da kullanılan bu ceketler, savaşın ardından araştırmacıların ve gezginlerin en gözde giyeceği olmayı başarmıştır. Hollywood’da gangaster filmlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

 

Bu gün günümüzde dahi trençkot denildiğinde akla gelen ilk marka, Burberry olmaktadır. Tom Burberry, gabardin kumaşları da aynı dönemde bulmuştur. Bu kumaşların bulunuş sebebi de, yine Burberry’den suya dayanıklı ve sıkı dokunmuş kumaş istenmesi sayesinde gerçekleşmiştir. Gabardin kumaşın bulunmasından sonra bu kumaş parkalar da kullanılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiştir. Burberry parkalar, tüm insanların kişisel görüntülerine ve stillerine uygun olacak biçimde tasarlanmışlardır. Bu nedenle bu parkalar, İngiltere Kreliçe’sinden, sanatçılara, çiftçilerden okullu gençlere kadar herkes tarafından kullanılmaktadır.